IUGN6-1-72-10.0 by sensata / airpax
Image is representational - see mfr. specs
IUGN6-1-72-10.0
Sensata / AIRPAX
Circuit Breaker - Sealed Toggle - Screw Terminal - DC/60Hz Long Delay - 240Vac/80Vdc- 10.0 Amps ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
This AIRPAX / SENSATA circuit breaker, part number IUGN6-1-72-10.0, features a sealed toggle design with screw terminal connections. This breaker is designed for DC and 60Hz applications with a long delay, and is capable of handling up to 240Vac or 80Vdc at 10.0 Amps. Ideal for a variety of electronic and electrical systems, this circuit breaker provides reliable protection and peace of mind.
Search Keywords: IUGN6172100
Supplier:
Sensata / AIRPAX
Part No:
IUGN6-1-72-10.0
COO:
MY
ECCN:
EAR99
3
Type:
Hydraulic Magnetic
Voltage Rating:
240,80 VAC|VDC
Number of Poles:
1
Current Rating:
10 A
Terminal Design:
Screw
Operating Temperature:
-40 to 85 °C