IUGN66-1-61-20.0 by sensata / airpax
Image is representational - see mfr. specs
IUGN66-1-61-20.0
Sensata / AIRPAX
Circuit Breaker Hydraulic Magnetic 2Pole 20A ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
IUGN66-1-61-20.0 is a two-pole hydraulic magnetic circuit protector from the Airpax IAG/IUG/IEG/CEG/LEG series designed for reliable circuit protection and power switching in international applications. This unit features a 50/60Hz short delay (Type 61) characteristic with a rated current of 20.0 amperes, providing fast response to overload conditions while allowing brief inrush currents typical of general-purpose loads. The protector is equipped with screw terminals and includes standard auxiliary switch configuration (1REC4 series with 0.110 inch quick-connect terminals), enabling integration into control circuits and monitoring systems. With a maximum overall dimension of 2.52 inches (64.00 mm) and DC resistance of 0.006 ohms at rated current, this unit delivers precise circuit control for equipment requiring compliance with international standards. Common applications include motor protection, transformer and capacitor load switching, and sensitive electronic equipment protection in industrial automation systems.
Search Keywords: IUGN66161200
Supplier:
Sensata / AIRPAX
Part No:
IUGN66-1-61-20.0
COO:
CN
ECCN:
EAR99
3
Type:
Hydraulic Magnetic
Voltage Rating:
277 VAC
Number of Poles:
2
Current Rating:
20 A
Terminal Design:
Screw
Operating Temperature:
-40 to 85 °C