D53TP50D by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
D53TP50D
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 3 Switched Channels - 4-32 VDC Control Voltage Range - 50 A Maximum Load Current - 48-530 VAC Operating Voltage Range - Zero Voltage Turn-On - Panel Mount.
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The D53TP50D is solid state relay with SCR output for heavy industrial loads. Dimensions of this relay are: 4.09" (103.8mm) x 2.89" (73.4mm) x 1.18" (30.0mm).
Search Keywords: D53TP50D
Supplier:
Sensata / Crydom
Part No:
D53TP50D
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
EACH
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
530(RMS) V
Maximum Output Current:
50(RMS) A
Output Device:
SCR
Input Type:
DC
Input Voltage:
32 V
Mounting:
Screw
Circuit Arrangement:
1 Form A
Dimension:
103.9 x 79.7 x 35.4 mm