DR2260A20VR by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
DR2260A20VR
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 90-280 VAC/VDC Control Voltage Range - 20 A Maximum Load Current - 48-600 VAC Operating Voltage Range - Contactor Configuration (std. screw) - Instantaneous Turn-On - Screw Terminal - DIN Rail Mounting.
DESCRIPTION
The DR2260A20VR is solid state relay with built-in overvoltage protection and IP20 touch-safe housing. Dimensions of this relay are: 0.89" (22.5mm) x 3.62" (91.9mm) x 4.59" (116.5mm).