DR2260D20U by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
DR2260D20U
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 4-32 VDC Control Voltage Range - 20 A Maximum Load Current - 48-600 VAC Operating Voltage Range - Relay Configuration - Zero Voltage Turn-On - Screw Terminal - DIN Rail Mounting.
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The DR2260D20U is solid state relay with built-in overvoltage protection and IP20 touch-safe housing. Dimensions of this relay are: 0.89" (22.5mm) x 3.67" (93.2mm) x 4.59" (116.5mm).
Search Keywords: DR2260D20U
Supplier:
Sensata / Crydom
Part No:
DR2260D20U
COO:
MX
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
EACH
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
600 V
Maximum Output Current:
20 A
Output Device:
Triac
Input Type:
DC
Input Voltage:
32 V
Mounting:
DIN Rail
Circuit Arrangement:
N/A
Dimension:
116.5 x 22.5 x 93.2 mm