DR2260D35U by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
DR2260D35U
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 4-32 VDC Control Voltage Range - 35 A Maximum Load Current - 48-600 VAC Operating Voltage Range - Relay Configuration - Zero Voltage Turn-On - Screw Terminal - DIN Rail Mounting.
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The DR2260D35U is solid state relay with built-in overvoltage protection and IP20 touch-safe housing. Dimensions of this relay are: 0.89" (22.5mm) x 3.67" (93.2mm) x 4.59" (116.5mm).