EL100D10-05 by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
EL100D10-05
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 4-8 VDC Control Voltage Range - 10 A Maximum Load Current - 3-100 VDC Operating Voltage Range - Standard Quick Connect - Panel Mount.
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The EL100D10-05 is solid state relay with mosfet output and included thermal pad.
Search Keywords: EL100D1005
Supplier:
Sensata / Crydom
Part No:
EL100D10-05
COO:
MX
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
EACH
Output Type:
DC
Maximum Output Voltage:
100 V
Maximum Output Current:
10 A
Output Device:
MOSFET
Input Type:
DC
Input Voltage:
8 V
Mounting:
Screw
Circuit Arrangement:
N/A
Dimension:
30 x 21.1 x 14.3 mm