GNR10ACZ by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
GNR10ACZ
Sensata / Crydom
Solid State Relay - Contactor Configuration - 180-260 VAC Control Voltage Range - 10 A Maximum Load Current - 24-280 VAC Operating Voltage Range - Zero voltage Turn-on - LED Input Status Indicator - DIN Rail Mounting.
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The GNR10ACZ is solid state relay with direct bond copper (DBC) substrate. Built-in overvoltage protection. Dimensions of this relay are: 4.75" (120.8mm) x 3.47" (88.2mm) x 0.87" (22.0mm).