LSE240D12 by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
LSE240D12
Sensata / Crydom
Solid State Relay - SPST-NO (1 Form A) - AC, Zero Cross Output - 20 to 28VDC Input - 12A, 24 to 280V - 4-SIP Package - PC Pin Termination. ...
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The LSE240D12 from Crydom is single pole single throw SPST (1 Form A) solid state relay with NO contact configuration and PC pin termination. This relay has AC, zero cross output and 12A, 24 to 280V load ratings. Operates at input voltage range from 20 to 28VDC. Dimensions of this relay with heat sink are: 22.7 mm H x 13.1 mm W x 35.5 mm L.
Search Keywords: LSE240D12
Supplier:
Sensata / Crydom
Part No:
LSE240D12
COO:
MX
ECCN:
EAR99
30
Package Type:
EACH
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
280(RMS) V
Maximum Output Current:
12(RMS) A
Output Device:
SCR
Input Type:
DC
Input Voltage:
28 V
Mounting:
Through Hole
Circuit Arrangement:
1 Form A
Dimension:
35.5 x 13.1 x 22.7 mm