LVD75B40 by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
LVD75B40
Sensata / Crydom
Solid State Control Relay - Low Voltage Disconnect - Input Control Voltage 11.5-12 VDC - Operating Voltage 3-75 VDC - Load Current 40 A - Mount Panel ...
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The LVD75B40 is a control relay LVD Series with low on-state resistance FET output for use with 12 & 24VDC battery systems. Input control voltage range is 11.5-12 VDC. Max input current is 12 mADC. Output operating voltage is 3-75 VDC and max load current is 40 A. I/O dielectric strenght is 2500 Vrms.
Search Keywords: LVD75B40
Supplier:
Sensata / Crydom
Part No:
LVD75B40
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
EACH
Output Type:
DC
Maximum Output Voltage:
75 V
Maximum Output Current:
40 A
Output Device:
MOSFET
Input Type:
DC
Input Voltage:
12 V
Mounting:
Screw
Circuit Arrangement:
N/A
Dimension:
58.4 x 45.7 x 22.9 mm