M5060TB1600 by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
M5060TB1600
Sensata / Crydom
Power Module - Circuit Type TB - 60 A Maximum Load Current - 600 VAC Operating Voltage Range - Diode Module - Panel Mount.
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The M5060TB1600 is power module with dimensions: 2.265" (57.5mm) x 1.75" (44.4mm) x 1.14" (28.9mm).
Search Keywords: M5060TB1600
Supplier:
Sensata / Crydom
Part No:
M5060TB1600
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
EACH
Configuration:
Single
Bridge Type:
Three Phase
Dimension:
57.5 x 44.4 x 24.1 mm