SPF480D25 by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
SPF480D25
Sensata / Crydom
4 Pin SIP SSR - DC Input - Control Input Voltage 4-15 VDC/15mA - Output Voltage 48-660VAC - Max Load Current 25A - 1 Form A - PCB Mount
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SPF480D25 is a 4 Pin SIP SSR with SCR output for heavy industrial loads. Switching type: zero voltage turn-on. Operating temperature range: -30 to +80°C. Isolation voltage is 4000Vrms.
Search Keywords: SPF480D25
Supplier:
Sensata / Crydom
Part No:
SPF480D25
COO:
MX
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
EACH
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
660(RMS) V
Maximum Output Current:
25(RMS) A
Output Device:
SCR
Input Type:
DC
Input Voltage:
15 V
Mounting:
Through Hole
Circuit Arrangement:
1 Form A
Dimension:
40.64 x 22.86 x 34.29 mm