ME60A1203F01 by sl power / advanced energy
Image is representational - see mfr. specs
ME60A1203F01
SL Power / Advanced Energy
The ME60A1203F01 is a 60W, 12V single-output external AC-DC power supply designed for medical applications. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The ME60A1203F01 is a 60W external AC-to-DC power supply from the ME60A Medical Series, providing a regulated 12.0V output at up to 5.00A. This desktop-style unit operates on a universal 90-264Vac input and features a Class I configuration with an IEC60320 C14 receptacle. It is characterized by a ripple and noise of 120mV pk-pk, ±1% line regulation, and ±5% load regulation. Approved to EN/IEC/UL60601-1 3rd edition and meeting 2 MOPP isolation requirements, this efficient power supply is ideal for various medical and home healthcare applications.