NGB250S24K by sl power / advanced energy
NGB250S24K
SL Power / Advanced Energy
250 W, Single Output, 24 VDC@10.4 A Industrial/Medical Open Frame AC-DC Power Supply ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
NGB250S24K is a 250W single output AC-DC power supply designed for medical and industrial applications. It provides a nominal 24V output with up to 10.4A output current with fan cooling (250W) and 7.3A convection cooled (175W). The unit features a universal 85-264VAC input range, greater than 90% typical efficiency, and meets Class B emissions levels. It is certified to IEC/UL/EN62368-1 and IEC/UL/EN60601-1 3rd Edition safety standards with BF rated application compliance, and meets IEC60601-1-2 4th Edition EMC requirements. With compact dimensions of 2.13" x 4.06" x 1.5", less than 100µA leakage current, and operating temperature range of -20°C to +80°C, this power supply is ideal for medical equipment and heavy industrial applications requiring reliable, regulated DC power.