897-1AH-C1S-R1-U06-12VDC by song chuan
Image is representational - see mfr. specs
897-1AH-C1S-R1-U06-12VDC
Song Chuan
High Power Automotive Relay - 1A (SPNO) - Steel Bracket (Flux Tight) - 70A - 12VDC - 680 Ohms Resistor - Socket Terminal.
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 897-1AH-C1S-R1-U06-12VDC is 70A high power automotive relay with AgSnO alloy contacts. High temperature endurance up to 125 degree C.