897-1AH-C-R1-U03-12VDC by song chuan
Image is representational - see mfr. specs
897-1AH-C-R1-U03-12VDC
Song Chuan
Automotive Relay - SPNO - 70A - 12VDC - 90 Ohm - Quick Connect (0.374"). ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SONG CHUAN part 897-1AH-C-R1-U03-12VDC is a high-quality automotive relay designed for various applications. It features a Single Pole Normally Open (SPNO) configuration and can handle up to 70A of current at 12VDC. With a resistance of 90 Ohms, this relay provides reliable switching for your automotive electrical systems. The quick connect terminals with a diameter of 0.374" make it easy to install and connect. Trust in the SONG CHUAN 897-1AH-C-R1-U03-12VDC to ensure efficient and safe operation of your automotive devices.