UMK325AB7106KMHT by taiyo yuden
Image is representational - see mfr. specs
UMK325AB7106KMHT
Taiyo Yuden
Multi Layer Ceramic Capacitor - SMD - 10uF ±10% - 50VDC - X7R - 1210 - Tape&Reel ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The UMK325AB7106KMHT is a high dielectric, multilayer, SMD ceramic capacitor. It is rated at 10uF ±10% and 50V. It has a X7R dielectric constant and operates from -55 to +125°C. It is in an 1210 case size. Its monolithic structure provides higher reliability. The use of nickel as electrode material and plating processing improve the solderability and heat resistance characteristics. It also prevents migration and raises the level of reliability. Low equivalent series resistance(ESR) provides superior noise absorption characteristics.