SSC12AFA
TE Connectivity / Agastat BrandTime Delay Relay - DPDT - 6 to 180 sec. On Delay - 120VAC/VDC - Knob Adjust - 8 Pin Plug-in ...
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
Time Delay Relay - DPDT - 6 to 180 sec. On Delay - 120VAC/VDC - Knob Adjust - 8 Pin Plug-in
Product Highlights:
- SSC Specification Grade Timing Series
- Time Delay Relay
- Input Voltage = 120 VAC
- Input Voltage = 120 VDC
- Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
Search Keywords: SSC12AFA
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / Agastat Brand
Part No:
SSC12AFA
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
US
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Mounting:
Connector
Type:
Time Delay Relay
Contact Arrangement:
DPDT
DC Coil Voltage:
120 V
AC Coil Voltage:
120 V
Contact Form:
2 Form C
Maximum Current Rating:
10 A
Termination Style:
8-Pin Circular Plug
Time Range:
6sec to 3 min
IN STOCK: 2
Can Ship immediately
Factory Lead-Time 13 Weeks
Qty
Unit Price
1
Product Guides
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
FEMALE BLOCK MIN. RECT.
Conn Terminal Block F 14 POS 5.08mm Screw ST Cable Mount 10A Box
AC/DC Power Supply Single-OUT 24V to 28V 6.5A 156W
SK12L-E01
Electromechanical Relay 24VAC 12A SPST-NC(45x49x48)mm DIN Rail Contactor Relay
DUPS20
The DUPS20 is a 24V, 20A DIN rail uninterruptible DC-UPS module designed to provide backup...