SSC12QPA by te connectivity / agastat brand
Image is representational - see mfr. specs
SSC12QPA
TE Connectivity / Agastat Brand
Time Delay Relay - DPDT - 0.1 to 10 min. On Delay - 12VDC - Knob Adjust - 8 Pin Plug-in ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • SSC Specification Grade Timing Series
  • Time Delay Relay
  • Input Voltage = 12 VDC
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Rating = 10A Resistive @ 28 VDC/120 VAC
Search Keywords: SSC12QPA
Supplier:
Part No:
SSC12QPA
Alias/AKA:
EAR99
1
Mounting:
Connector
Type:
Time Delay Relay
Contact Arrangement:
DPDT
DC Coil Voltage:
12 V
AC Coil Voltage:
N/A
Contact Form:
2 Form C
Maximum Current Rating:
10 A