HSA5022RJ by te connectivity / cgs brand
Image is representational - see mfr. specs
HSA5022RJ
TE Connectivity / CGS Brand
Power Resistor - 22 Ohms ±5% - 50W - Chassis Mount - Solder Lugs ...
DESCRIPTION
The HSA5022RJ from TE Connectivity / CGS Brand is wirewound resistor with solder lugs, mounting flanges and axial, box package. This resistor has 22 Ohms resistance, ±5% tolerance, 50W power and ±50ppm/°C temperature coefficient. Dimensions of this resistor are: 2.008" L x 1.181" W x 0.669" H (51.00mm x 30.00mm x 17.00mm). Operating temperature range is from -55°C to 200°C.
Product Highlights:
  • Resistor Type = Power Resistor
  • Resistance Selection = <1K ?
  • Resistance = 22 ?
  • Power Rating = 50.00 W
  • Tolerance = 5 %
Search Keywords: HSA5022RJ
Supplier:
TE Connectivity / CGS Brand
Part No:
HSA5022RJ
Alias/AKA:
COO:
IN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Box
Technology:
Wirewound
Case Style:
Aluminum Housed
Mounting:
Flange Mount
Power Rating:
50 W
Termination Style:
Axial
Resistance Value:
22 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Military Standard:
N/R
IN STOCK: 1
Can Ship immediately
Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 10