HSC100100RJ by te connectivity / cgs brand
Image is representational - see mfr. specs
HSC100100RJ
TE Connectivity / CGS Brand
Power Resistor - 100 Ohms ±5% - 100W - Chassis Mount - Solder Lugs ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
For all your nontraditional resistor mounting needs using this 1625999-1 fixed single-mount resistor from TE Connectivity will get you the proper resistance. This durable part has a power rating of 100 W. This product has a resistance value of 100 Ohm. It has a tolerance of 5%. This product is 87.5 mm long, 26 mm tall and 47.5 mm deep. This device utilizes wirewound technology. The 1625999-1 part has an axial termination style.
Product Highlights:
  • HS Series
  • Resistance Selection = <1K ?
  • Resistance = 100 ?
  • Power Rating = 100.00 W
  • Tolerance = 5 %
Search Keywords: HSC100100RJ
Supplier:
TE Connectivity / CGS Brand
Part No:
HSC100100RJ
Alias/AKA:
COO:
IN
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
Box
Technology:
Wirewound
Case Style:
Aluminum Housed
Mounting:
Flange Mount
Power Rating:
100 W
Termination Style:
Axial
Resistance Value:
100 Ohm
Tolerance:
5 %