HSC1001R5J by te connectivity / cgs brand
Image is representational - see mfr. specs
HSC1001R5J
TE Connectivity / CGS Brand
Power Resistor - 1.5 Ohms ±5% - 100W - Chassis Mount - Solder Lugs ...
DESCRIPTION
The HSC1001R5J from TE Connectivity / CGS Brand is flange mount wirewound resistor with 1.5 Ohms resistance, 5% tolerance and 100W power. This resistor has ±50ppm/°C temperature coefficient and comes in aluminum housing. Dimensions of this resistor are: 2.579" L x 1.870" W x 1.024" H (65.50mm x 47.50mm x 26.00mm). Operating temperature range is from -55°C to 200°C.
Search Keywords: HSC1001R5J
Part No:
HSC1001R5J
Mounting:
Chassis Mount
Power Rating:
100 W
Resistance Value:
1.5 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Military Standard:
N/R
IN STOCK: 2
Can Ship immediately
Buy all 2 in-stock or the regular minimum order quantity of 10