HSC1003R0J by te connectivity / cgs brand
Image is representational - see mfr. specs
HSC1003R0J
TE Connectivity / CGS Brand
Power Resistor - 3 Ohms ±5% - 100W - Chassis Mount - Solder Lugs ...
DESCRIPTION
The HSC1003R0J from TE Connectivity / CGS Brand is wirewound resistor with solder lugs, mounting flanges and axial, box package. This resistor has 3 Ohms resistance, ±5% tolerance, 100W power and ±50ppm/°C temperature coefficient. Dimensions of this resistor are: 2.579" L x 1.870" W x 1.024" H (65.50mm x 47.50mm x 26.00mm). Operating temperature range is from -55°C to 200°C.
Search Keywords: HSC1003R0J
Part No:
HSC1003R0J
Power Rating:
100 W
Resistance Value:
3 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C