TE1000B100RJ by te connectivity / cgs brand
Image is representational - see mfr. specs
TE1000B100RJ
TE Connectivity / CGS Brand
Wirewound Resistor - 100 Ohms - ±5% Tolerance - 1000W - ±440ppm/°C Temperature Coefficient - Solder Lugs - Radial, Tubular Package -Mounting Brackets. ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE1000B100RJ from TE Connectivity / CGS Brand is wirewound resistor with solder lugs, mounting brackets and radial, tubular package. This resistor has 100 Ohms resistance, ±5% tolerance, 1000W power and ±440ppm/°C temperature coefficient. Dimensions of this resistor are: 2.362" Dia x 11.811" L (60.00mm x 300.00mm). Operating temperature range is from -55°C to 155°C.
Search Keywords: TE1000B100RJ
Supplier:
TE Connectivity / CGS Brand
Part No:
TE1000B100RJ
Alias/AKA:
COO:
TH
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Box
Technology:
Wirewound
Case Style:
N/A
Mounting:
Bolt-On/Bracket Mount
Power Rating:
1000 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
100 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±440 ppm/°C