DRC16-70SA-P013 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DRC16-70SA-P013
TE Connectivity / Deutsch Automotive
PLG, 70P, BLK, N, SEAL BOND, A ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
TE Connectivity / Deutsch Automotive part DRC16-70SA-P013 is a high-quality connector designed specifically for automotive applications. With a compact plug design, it features 70 pins and comes in a sleek black color. The part is designed with a seal bond to provide excellent sealing performance, ensuring protection against moisture and other environmental factors. This connector offers a reliable and secure electrical connection, making it ideal for automotive systems that demand durability and robust performance.
Search Keywords: DRC1670SAP013
Supplier:
Part No:
DRC16-70SA-P013
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Height:
1.421 in, 36.06 mm
Sealable:
Yes
Primary Product Color:
Black
Hybrid Connector:
No
Strain Relief:
Add By Accessory
Centerline (Pitch):
.216 in, 5.49 mm
Mating Pin Diameter:
.0625 in, 1.59 mm
Row-to-Row Spacing:
.216 in, 5.49 mm
Body Material:
PPS GF
Connector Position Assurance Capable:
No
Terminal Position Assurance:
Contact Current Rating (Max):
13 A
Primary Locking Feature:
Contact Retainer
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Number of Positions:
70
UL Flammability Rating:
20mm Flame Test per Standard UL-94
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Connector & Housing Type:
Housing for female terminals
Mounting Feature:
Without
Length:
1.643 in, 41.73 mm
Agency/Standard:
SAE J2030
Polarized:
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Packaging Method:
Box
Number of Rows:
5
Connector System:
Wire-to-Wire
Degree of Protection:
IP68 , IP6K9K
Connector Mounting Type:
Cable Mount (Free-Hanging)
Width:
4.094 in, 103.99 mm
Blank Cavity Position:
0
Circuit Application:
Power & Signal
Operating Voltage:
250 VAC