DT04-12PA-BL11 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DT04-12PA-BL11
TE Connectivity / Deutsch Automotive
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The DT04-12PA-BL11 is a 12-way receptacle connector from the DEUTSCH DT series, designed for rugged, environmentally sealed applications. This gray, thermoplastic housing features an enhanced A-key for proper mating alignment and is equipped with reduced diameter seals for superior environmental protection. It includes a sealed flange for secure panel mounting and an integrated end cap to protect the wire connections. The connector accepts size 16 DEUTSCH contacts (sold separately), each rated for up to 13 amps, and accommodates wire gauges from 14 to 20 AWG. With its robust design and IP68 rating, it is ideal for use in harsh environments found in trucking, construction, agricultural, and marine industries.
Search Keywords: DT0412PABL11
Supplier:
Part No:
DT04-12PA-BL11
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Mating Pin Diameter:
.063 in, 1.59 mm
Product Width:
3.478 in, 88.34 mm
Centerline (Pitch):
.359 in, 9.12 mm
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Agency/Standard:
SAE J2030
Connector & Housing Type:
Housing for Male Terminals
Packaging Quantity:
100
Connector Position Assurance Capable:
No
Number of Positions:
12
Row-to-Row Spacing:
.175 in, 4.45 mm
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Primary Locking Feature:
Integrated in Housing
Degree of Protection:
IP68 , IP6K9K
Contact Current Rating (Max):
13 A
Primary Product Color:
Gray
Product Length:
2.062 in, 52.37 mm
Terminal Position Assurance:
Yes
Packaging Method:
Box
Serviceable:
Circuit Application:
Power & Signal
Strain Relief:
Add By Accessory
Cable Exit Angle:
180°
Blank Cavity Position:
0
Connector & Contact Terminates To:
Wire & Cable
Sealable:
Number of Rows:
2
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
UL Flammability Rating:
12mm Flame Test per Standard UL-94
Connector System:
Wire-to-Wire
Mating Alignment:
With
Mating Alignment Type:
Keyed
Connector Mounting Type:
Panel Mount
Housing Material:
PA GF
Contact Size:
Size 16
Connector Height:
1.735 in, 44.07 mm