DT04-12PA-CE01 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DT04-12PA-CE01
TE Connectivity / Deutsch Automotive
REC, 12P, GRY, E, CAP, A ...
DESCRIPTION
Search Keywords: DT0412PACE01
Part No:
DT04-12PA-CE01
COO:
US
Add By Accessory
Blank Cavity Position:
0
UL Flammability Rating:
12mm Flame Test per Standard UL-94
Contact Current Rating (Max):
13 A
Packaging Quantity:
250
Connector System:
Wire-to-Wire
Centerline (Pitch):
.359 in, 9.12 mm
Product Width:
1.597 in, 40.56 mm
Product Length:
1.858 in, 47.19 mm
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Mating Pin Diameter:
.063 in, 1.59 mm
Row-to-Row Spacing:
.175 in, 4.45 mm
Connector & Contact Terminates To:
Wire & Cable
Circuit Application:
Power & Signal
Contact Size:
Size 16
Connector Shape:
Rectangular
Connector Mounting Type:
Cable Mount (Free-Hanging)
Mating Alignment Type:
Keyed
Housing Material:
PA GF
Connector Height:
.876 in, 22.25 mm