DT04-12PA-CL03 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DT04-12PA-CL03
TE Connectivity / Deutsch Automotive
REC, 12P, GRY, E, FLANGE, A ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: DT0412PACL03
Supplier:
Part No:
DT04-12PA-CL03
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Box
Connector System:
Wire-to-Wire
Circuit Application:
Power & Signal
Packaging Quantity:
200
Width:
2.17 in, 55.12 mm
Contact Current Rating (Max):
13 A
Primary Locking Feature:
Integrated in Housing
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Mounting Feature:
With
Length:
1.808 in, 45.92 mm
Connector Mounting Type:
Bulkhead , Fixing Screw , Panel Mount
Connector & Housing Type:
Housing for Male Terminals
Serviceable:
Yes
Number of Rows:
2
Height:
1.4 in, 35.56 mm
Body Material:
PA GF
Blank Cavity Position:
0
Number of Positions:
12
Degree of Protection:
IP68 , IP6K9K
Sealable:
Hybrid Connector:
No
Terminal Position Assurance:
Row-to-Row Spacing:
.175 in, 4.45 mm
Strain Relief:
Add By Accessory
Packaging Method:
Box
Polarized:
Operating Voltage:
250 VAC
Mating Pin Diameter:
.0625 in, 1.59 mm
Connector Position Assurance Capable:
No
Connector Code:
A
Primary Product Color:
Gray
Agency/Standard:
SAE J2030
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Centerline (Pitch):
.359 in, 9.12 mm
Cable Exit Angle:
180 °
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
UL Flammability Rating:
12mm Flame Test per Standard UL-94