DT04-12PA-P075 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DT04-12PA-P075
TE Connectivity / Deutsch Automotive
REC, 12P, GRY, BUSBAR 3X4, NICKEL, A ...
DESCRIPTION
Search Keywords: DT0412PAP075
Part No:
DT04-12PA-P075
COO:
MX
Power & Signal
Connector Code:
A
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Centerline (Pitch):
.359 in, 9.12 mm
Connector & Contact Terminates To:
Bus Bar , Wire & Cable
Length:
2.043 in, 51.89 mm
Hybrid Connector:
No
Connector Mounting Type:
Cable Mount (Free-Hanging) , Fixing Screw
UL Flammability Rating:
12mm Flame Test per Standard UL-94
Height:
.876 in, 22.25 mm
Agency/Standard:
SAE J2030
Mounting Feature:
With
Mating Pin Diameter:
.0625 in, 1.59 mm
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Packaging Quantity:
250
Polarized:
Row-to-Row Spacing:
.175 in, 4.45 mm
Connector System:
Bus Bar-to-Wire
Serviceable:
Sealable:
Width:
1.597 in, 40.56 mm
Contact Current Rating (Max):
13 A
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Operating Voltage:
250 VAC