DT04-12PD-L012 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DT04-12PD-L012
TE Connectivity / Deutsch Automotive
REC, 12P, BRN, N, FLANGE, D ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: DT0412PDL012
Part No:
DT04-12PD-L012
Package Type:
Pack
Primary Product Color:
BROWN
Serviceable:
UL Flammability Rating:
12mm Flame Test per Standard UL-94
Contact Current Rating (Max):
13 A
Packaging Quantity:
200
Number of Positions:
12
Connector & Housing Type:
Housing for Male Terminals
Cable Exit Angle:
180°
Product Width:
2.17 in, 55.12 mm
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Row-to-Row Spacing:
.175 in, 4.45 mm
Product Length:
1.808 in, 45.92 mm
Mating Pin Diameter:
.063 in, 1.59 mm
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Centerline (Pitch):
.359 in, 9.12 mm
Circuit Application:
Power & Signal
Connector & Contact Terminates To:
Wire & Cable
Mating Alignment:
With
Mating Alignment Type:
Keyed
Connector Shape:
Rectangular
Connector Height:
1.4 in, 35.56 mm