DT06-12SA-CE02 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DT06-12SA-CE02
TE Connectivity / Deutsch Automotive
PLG, 12P, BLK, E, A ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: DT0612SACE02
Supplier:
Part No:
DT06-12SA-CE02
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Primary Product Color:
Black
Sealable:
Yes
Number of Positions:
12
Serviceable:
Strain Relief:
Add By Accessory
Primary Locking Feature:
Integrated in Housing
UL Flammability Rating:
12mm Flame Test per Standard UL-94
Number of Rows:
2
Connector Position Assurance Capable:
No
Connector & Housing Type:
Housing for female terminals
Connector System:
Wire-to-Wire
Packaging Quantity:
500
Contact Current Rating (Max):
13 A
Agency/Standard:
SAE J2030
Packaging Method:
Box
Blank Cavity Position:
0
Terminal Position Assurance:
Cable Exit Angle:
180°
Row-to-Row Spacing:
.175 in, 4.45 mm
Product Length:
1.218 in, 30.94 mm
Mating Pin Diameter:
.063 in, 1.59 mm
Centerline (Pitch):
.359 in, 9.12 mm
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Degree of Protection:
IP68 , IP6K9K
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Product Width:
.716 in, 18.19 mm
Circuit Application:
Power & Signal
Connector & Contact Terminates To:
Wire & Cable
Mating Alignment:
With
Connector Height:
1.597 in, 40.56 mm