DT06-12SA-EP07 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DT06-12SA-EP07
TE Connectivity / Deutsch Automotive
PLG, 12P, BLK, N, SEAL RET, ENH KEY, A
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: DT0612SAEP07
Part No:
DT06-12SA-EP07
COO:
MX
1
Package Type:
Pack
Packaging Quantity:
500
Primary Product Color:
Black
UL Flammability Rating:
12mm Flame Test per Standard UL-94
Blank Cavity Position:
0
Contact Current Rating (Max):
13 A
Mating Pin Diameter:
.063 in, 1.59 mm
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Centerline (Pitch):
.359 in, 9.12 mm
Product Width:
.716 in, 18.19 mm
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Degree of Protection:
IP68 , IP6K9K
Product Length:
1.218 in, 30.94 mm
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Row-to-Row Spacing:
.175 in, 4.45 mm
Connector & Contact Terminates To:
Wire & Cable
Circuit Application:
Power & Signal
Connector Height:
1.597 in, 40.56 mm