DT06-12SC-B016 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DT06-12SC-B016
TE Connectivity / Deutsch Automotive
PLG, 12P, GRN, N, ENH KEY, C
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
PLG, 12P, GRN, N, ENH KEY, C
Search Keywords: DT0612SCB016
Part No:
DT06-12SC-B016
COO:
US
Row-to-Row Spacing:
.175 in, 4.45 mm
Polarized:
Yes
UL Flammability Rating:
12mm Flame Test per Standard UL-94
Centerline (Pitch):
.359 in, 9.12 mm
Primary Product Color:
Green
No
Connector Code:
C
Serviceable:
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Mating Pin Diameter:
.0625 in, 1.59 mm
Length:
1.218 in, 30.94 mm
Terminal Position Assurance:
Width:
.716 in, 18.19 mm
Body Material:
PA GF
2
Hybrid Connector:
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Contact Current Rating (Max):
13 A
Packaging Quantity:
500
Operating Voltage:
250 VAC
Mounting Feature:
Without
Height:
1.597 in, 40.56 mm
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F