DT06-12SD-CE05 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DT06-12SD-CE05
TE Connectivity / Deutsch Automotive
PLG, 12P, BRN, E, SEAL RET,ENH KEY,CAP,D
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: DT0612SDCE05
Supplier:
Part No:
DT06-12SD-CE05
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Agency/Standard:
SAE J2030
Connector Position Assurance Capable:
No
Primary Locking Feature:
Integrated in Housing
Contact Current Rating (Max):
13 A
Packaging Method:
Box
UL Flammability Rating:
12mm Flame Test per Standard UL-94
Terminal Position Assurance:
Yes
Connector System:
Wire-to-Wire
Blank Cavity Position:
0
Primary Product Color:
BROWN
Serviceable:
Number of Rows:
2
Packaging Quantity:
450
Sealable:
Strain Relief:
Add By Accessory
Connector & Housing Type:
Housing for female terminals
Number of Positions:
12
Cable Exit Angle:
180°
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Centerline (Pitch):
.359 in, 9.12 mm
Product Length:
1.268 in, 32.21 mm
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Degree of Protection:
IP68 , IP6K9K
Row-to-Row Spacing:
.175 in, 4.45 mm
Mating Pin Diameter:
.063 in, 1.59 mm
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Product Width:
.82 in, 20.83 mm
Circuit Application:
Power & Signal
Connector & Contact Terminates To:
Wire & Cable
Housing Material:
PA GF
Contact Size:
Size 16
Connector Mounting Type:
Cable Mount (Free-Hanging)
Connector Shape:
Rectangular
Contact Type:
Socket
Mating Alignment Type:
Keyed
Connector Height:
1.597 in, 40.56 mm