DT16-18SA-K004 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DT16-18SA-K004
TE Connectivity / Deutsch Automotive
Automotive Connector Housing - Plug - 18 Ways - For Use With: AMP DT Series Size 16 Contacts - 14 to 20 AWG - Plastic Body - Black. ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE CONNECTIVITY / DEUTSCH AUTOMOTIVE part DT16-18SA-K004 is an automotive connector housing that is designed for use with AMP DT Series Size 16 contacts. It features 18 ways, allowing for multiple connections, and is suitable for use with wire sizes ranging from 14 to 20 AWG. The connector housing is made of durable plastic and has a sleek black color. It is specifically designed for automotive applications, providing a reliable and secure connection for various electrical systems.
Search Keywords: DT1618SAK004
Supplier:
Part No:
DT16-18SA-K004
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Mounting:
Cable Mount3496
Body Orientation:
Straight3485
Gender:
PL3489
Termination Method:
Crimp3503
Number of Contacts:
18
Maximum Voltage Rating:
2503494VDC,2503494VAC
Maximum Current Rating:
7.5/Contact A
Operating Temperature:
-55 to 125 °C