DTM04-12PC by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
DTM04-12PC
TE Connectivity / Deutsch Automotive
Conn Housing RCP 12 POS 4.19mm Crimp ST Cable Mount Green Box Automotive ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / DEUTSCH Automotive part DTM04-12PC is a connector housing designed for automotive applications. It features a receptacle (RCP) design with 12 positions, allowing for secure and reliable connections. This housing is crimped to the cable for easy installation and has a cable mount design. The housing is color-coded green for easy identification in automotive wiring systems. It is housed in a protective box for safe storage and transportation. With a pitch of 4.19mm, this connector housing provides a compact and efficient solution for automotive wiring needs.
Search Keywords: DTM0412PC
Supplier:
Part No:
DTM04-12PC
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Mounting:
Cable Mount3496
Body Orientation:
Straight3485
Gender:
RCP3489
Termination Method:
Crimp3503
Number of Contacts:
12
Maximum Voltage Rating:
2503494VDC,2503494VAC
Maximum Current Rating:
7.5/Contact A
Operating Temperature:
-55 to 125 °C