HD36-24-14PN by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
HD36-24-14PN
TE Connectivity / Deutsch Automotive
PLG, 14P, AL, N, 4/12/16, P ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: HD362414PN
Supplier:
Part No:
HD36-24-14PN
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Connector & Housing Type:
Housing for Male Terminals
Degree of Protection:
IP67
Connector Position Assurance Capable:
No
Number of Positions:
14
Strain Relief:
Add By Accessory
Connector System:
Wire-to-Wire
Sealable:
Yes
Serviceable:
Primary Locking Feature:
Contact Retainer
Cable Exit Angle:
180°
Terminal Position Assurance:
No
Packaging Method:
Box
Blank Cavity Position:
0
Packaging Quantity:
200
Mating Pin Diameter:
.063 in, .094 in, .225 in, 1.59 mm, 2.39 mm, 5.72 mm
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Product Length:
1.52 in, 38.61 mm
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V
Product Width:
1.942 in, 49.32 mm
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Contact Current Rating (Max):
100 A, 13 A, 25 A
Circuit Application:
Power & Signal
Connector & Contact Terminates To:
Wire & Cable
Contact Size:
Size 12 , Size 16 , Size 4
Contact Type:
Pin
Mating Alignment:
With
Connector Mounting Type:
Cable Mount (Free-Hanging)
Housing Material:
Aluminum
Connector Height:
1.942 in, 49.32 mm