HDP24-18-8PN by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
HDP24-18-8PN
TE Connectivity / Deutsch Automotive
REC, 8P, BLK, N, 12, P
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
REC, 8P, BLK, N, 12, P
Search Keywords: HDP24188PN
Part No:
HDP24-18-8PN
EAR99
1
Package Type:
Pack
Power & Signal
Polarized:
Yes
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Body Material:
PA GF
Primary Locking Feature:
Integrated in Housing
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 125 V, 24 V, 240 V, 42 V, 48 V, 80 V, 90 V
UL Flammability Rating:
20mm Flame Test per Standard UL-94
Height:
1.75 in, 44.45 mm
Sealable:
Length:
1.648 in, 41.86 mm
Hybrid Connector:
Mating Pin Diameter:
.098 in, 2.5 mm
Number of Positions:
8
Operating Temperature (Max):
100 °C, 105 °C, 110 °C, 120 °C, 125 °C, 70 °C, 75 °C, 80 °C, 85 °C, 90 °C