HDP26-24-14SE by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
HDP26-24-14SE
TE Connectivity / Deutsch Automotive
PLG, 14P, BLK, E, 4/12/16, S ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: HDP262414SE
Supplier:
Part No:
HDP26-24-14SE
COO:
MX
ECCN:
EAR99
40
Package Type:
Tray
Terminal Position Assurance:
No
Degree of Protection:
IP67
Connector Position Assurance Capable:
No
Connector & Housing Type:
Housing for female terminals
Connector System:
Wire-to-Wire
Strain Relief:
Add By Accessory
Serviceable:
Yes
UL Flammability Rating:
20mm Flame Test per Standard UL-94
Number of Positions:
14
Sealable:
Primary Locking Feature:
Contact Retainer
Blank Cavity Position:
0
Packaging Method:
Box
Cable Exit Angle:
180°
Primary Product Color:
Black
Mating Pin Diameter:
.063 in, .094 in, .225 in, 1.59 mm, 2.39 mm, 5.72 mm
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Product Length:
1.521 in, 38.63 mm
Product Width:
1.95 in, 49.53 mm
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Contact Current Rating (Max):
100 A, 13 A, 25 A
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Circuit Application:
Power & Signal
Connector & Contact Terminates To:
Wire & Cable
Contact Type:
Socket
Mating Alignment Type:
Guide Slot
Housing Material:
PA GF
Connector Shape:
Circular
Connector Mounting Type:
Cable Mount (Free-Hanging)
Connector Height:
1.95 in, 49.53 mm