HDP26-24-16SN-L017 by te connectivity / deutsch automotive
Image is representational - see mfr. specs
HDP26-24-16SN-L017
TE Connectivity / Deutsch Automotive
PLG, 16P, BLK, N, RNG, 12, S ...
DESCRIPTION
Search Keywords: HDP262416SNL017
Part No:
HDP26-24-16SN-L017
UL Flammability Rating:
20mm Flame Test per Standard UL-94
Contact Current Rating (Max):
25 A
Housing for female terminals
Packaging Quantity:
200
Number of Positions:
16
Operating Voltage:
250 VAC, 250 VDC
Operating Temperature Range:
-55 – 125 °C, -67 – 257 °F
Operating Temperature (Max):
125 °C, 257 °F
Nominal Voltage Architecture:
12 V, 24 V, 48 V
Product Length:
1.675 in, 42.55 mm
Product Width:
1.95 in, 49.53 mm
Mating Pin Diameter:
.094 in, 2.39 mm
Wire & Cable
Connector Mounting Type:
Cable Mount (Free-Hanging)
Circular
Mating Alignment:
With
Connector Height:
1.95 in, 49.53 mm