K10N-11A51-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10N-11A51-120
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 120VAC 3.9KOhm 15A DPDT (( 28.17mm 21.84mm 35.56mm)) THT General Purpose Relay
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: K10N11A51120
Part No:
K10N-11A51-120
HTS:
AC Coil Voltage:
120 V
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
3.9 KOhm