K10N-11D11-12 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10N-11D11-12
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 12VDC 160Ohm 15A DPDT (( 28.17mm 21.84mm 41.33mm)) Socket General Purpose Relay
DESCRIPTION
Search Keywords: K10N11D1112
Part No:
K10N-11D11-12
HTS:
DC Coil Voltage:
12 V
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
160 Ohm