K10P-11A15-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10P-11A15-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 120VAC 15A DPDT(28.2x21.8x34.9)mm Socket Medical ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B Brand part K10P-11A15-120 is a reliable and high-quality power relay designed specifically for medical applications. With a voltage rating of 120VAC and a current rating of 15A, this double-pole, double-throw (DPDT) relay can handle a wide range of electrical loads. Its compact size, measuring 28.2x21.8x34.9mm, allows for easy and space-saving installation. The included socket further simplifies the integration process. Trust TE Connectivity / P&B Brand for all of your medical power relay needs.
Product Highlights:
  • K10 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 15 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: K10P11A15120
Part No:
K10P-11A15-120
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Tray
AC Coil Voltage:
120 V
Maximum Current Rating:
15 A
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
3.9 KOhm