K10P-11A15-240 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10P-11A15-240
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 240VAC 15A DPDT(28.2x21.8x34.9)mm Socket Medical ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • K10 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 15 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 240 VAC
Search Keywords: K10P11A15240
Part No:
K10P-11A15-240
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Tray
AC Coil Voltage:
240 V
Maximum Current Rating:
15 A
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
12 KOhm