K10P-11A51-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10P-11A51-120
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay DPDT 15A 120VAC 3.9KOhm Through Hole
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: K10P11A51120
Part No:
K10P-11A51-120
EAR99
1
AC Coil Voltage:
120 V
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
3.9 KOhm