K10P-11D15-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10P-11D15-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 12VDC 15A DPDT(28.2x21.8x34.9)mm Socket Medical ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Relay Type = Miniature
  • Relay Style = General
  • K10 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 15 Amps.
Search Keywords: K10P11D15120
Part No:
K10P-11D15-120
Alias/AKA:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
DC Coil Voltage:
120 V
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Socket
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
11 KOhm