K10P-11D15-48 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10P-11D15-48
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 48VDC 15A DPDT(28.2x21.8x34.9)mm Socket Medical ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B Brand part K10P-11D15-48 is a high-quality power relay designed for medical applications. This double-pole double-throw (DPDT) relay has a coil rated for 48VDC and can handle up to 15A of current. The compact size of 28.2x21.8x34.9mm makes it easy to install, and it comes with a socket for added convenience. Trust this reliable relay to provide efficient and durable power switching in your medical equipment.
Product Highlights:
  • K10 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 15 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: K10P11D1548
Part No:
K10P-11D15-48
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
Pack
DC Coil Voltage:
48 V
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Socket
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
2.6 KOhm