K10P-11D15-6 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10P-11D15-6
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Power Relay ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Electromechanical Power Relay
Product Highlights:
  • K10 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 15 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: K10P11D156
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
K10P-11D15-6
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
6 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
40 Ohm