K10P-11D51-12 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10P-11D51-12
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 12VDC 10A DPDT (( 27.2mm 20.8mm 36.9mm)) Through Hole
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: K10P11D5112
Part No:
K10P-11D51-12
HTS:
1
DC Coil Voltage:
12 V
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
160 Ohm