K10P-11D51-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
K10P-11D51-24
TE Connectivity / P&B Brand
Electromechanical Relay 24VDC 650Ohm 15A DPDT (( 28.17mm 21.84mm 35.56mm)) THT General Purpose Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: K10P11D5124
Part No:
K10P-11D51-24
EAR99
1
DC Coil Voltage:
24 V
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
650 Ohm